Ephedrinum
Przeciętne dawki: 25-50mg dziennie
Okres półtrwania: 2,5-3,5h
Aromatyzacja: brak
Blokowanie HPTA: brak
Konwersja do DHT: brak
Efedryna jest alkaloidem roślinnym, pochodną fenyloetyloaminy. Strukturalnie podobna jest do syntetycznej aminy - amfetaminy. Efedryna występuje w dwóch postaciach enancjomerów o konfiguracji 1R,2S i 1S,2R (pozostałe dwa diastereoizomery znane są jako pseudoefedryna). Preparaty handlowe zawierają (-)-(1R,2S)-efedrynę. Jest najczęściej dostępna w formie chlorowodorku i siarczanu.
Efedryna przyspiesza tempo spalania tkanki tłuszczowej. A, co ciekawe jednocześnie chroni mięśnie przed katabolizmem. Utrata wagi najczęściej wiąże się ze spadkiem poziomu HDL, we krwi - Efedryna temu zapobiega, a ponadto obniża poziom LDL o średnio 10mg/dl w ciągu 6 miesięcy.
Efedryna, działa poprzez podwyższanie poziomu norepinefryny, epinefryny, dopaminy oraz stymulując adrenoreceptory typu alfa i beta. Dodatkowo efedryna zmniejsza apetyt, co może być przydatne podczas redukcji.
Najczęściej stosowanym schematem jest branie 20 mg efedryny i 200 mg kofeiny dwa razy dziennie, niektórzy uważają, że dawka poranna Efedryny powinna mieć stosunek 2:1 do dawki popołudniowej.
Trzeba pamiętać o tym, że Efedryna nie jest środkiem, który mogą stosować wszyscy - osoby które maja problemy z sercem, nadciśnieniem tętniczym, czy osoby mające dysfunkcje tarczycy NIE POWINNY przyjmować tego środka.
Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania Efedryny są: bezsenność, bóle głowy, suchość w ustach, nerwowość, z czasem te skutki uboczne przechodzą gdyż organizm nabiera tolerancji na substancję. Wiele osób nie wierzy, że efedryna działa jeśli nie obserwują wyraźnego pobudzenia psychoruchowego-euforii tzw. "kopa" - jest to błędne stwierdzenie, gdyż najlepsze działanie termogeniczne efedryny pojawia się dopiero wtedy gdy organizm nabył już tolerancji na efekty uboczne.
Stosowanie Efedryny również wiąże się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, szybszą pracą serca.
Efedryna może również wpłynąć na obniżenie wrażliwości insulinowej (przynajmniej na krótki okres) -
Efedryna nie powinna być używana, przez osoby, które mają cukrzycę lub są odporne na działanie insuliny..
Dodatkowo Efedryna wykazuje neurotoksyczność - w badaniach na szczurach odkryto że jednorazowe wysokie dawki Efedryny dają efekt neurotoksyczny podobny do amfetaminowego.
ECA: połączenie efedryny (25 - 50mg), kofeiny (~200mg) oraz aspiryny (60-80mg)
Opracował podkarpackaduma, Zespół Muscle-Centre.pl Forum Kulturystyczne.