Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 6 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kwasy tłuszczowe Omega-3
Autor Wiadomość
Offline
Marian
Mariano Italiano


2,602
Liczba postów:

12-07-2011
Dołączył:

Reputacja:


Grupa: Administrator
Post: #1
Kwasy tłuszczowe Omega-3
[Obrazek: salmon-rich-in-omega-3.jpg]

Kwasy tłuszczowe omega-3

Wbrew panującym przekonaniom nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Znajdujące się głównie w rybach kwasy eikozapentaenowy, dokozaheksaenowy i alfa-linolenowy potocznie znane pod nazwą kwasy tłuszczowe omega-3 - odgrywają znaczącą rolę w wielu ważnych procesach w organizmie, od kontrolowania krzepliwości i ciśnienia krwi po zmniejszanie stanu zapalnego.
Rzadkość zapadania przez Eskimosów na reumatoidalne zapalenie stawów i chorobę serca przykuło uwagę naukowców zwłaszcza, iż , dieta mieszkańców Bieguna północnego jest wyjątkowo bogata w oleje (ryb, fok i wielorybów ).Fakt ten zmusił naukowców do dokładniejszego przyjrzenia się kwasom tłuszczowym omega-3. W Bardzo krótkim czasie lekarze orzekli, że kwasy te są niezbędne do zachowania zdrowia.

Kwasy tłuszczowe w walce o serce


[Obrazek: heart-beat.jpg]

Choroby serca są jedna z głównych przyczyn umieralności u osób dorosłych. W tętnicach tworzą się złogi miażdżycowe, blokujące dopływ krwi i tlenu do serca czego następstwem jest zawał. Jak wykazały badania dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.


Główne zalety kwasów tłuszczowych omega-3:

[Obrazek: omega369.jpg]

1.Występuje mniejsza tendencja do tworzenia zakrzepów przez komórkowate struktury krwi zwane płytkami krwi.
2. Zmniejszeniu ulega poziom trójglicerydów, tłuszczów we krwi związanych z cholesterolem, które mają wpływ na chorobę serca.
3.Obniża się ciśnienie krwi poprzez ograniczanie produkcji pro- staglandyn, leukotrienów i tromboksanu ? substancji odpowiedzialnych w organizmie za zwężanie się naczyń krwionośnych.
4.Poprawia się praca serca, łagodnieje stan zapalny w tętnicach.

Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają istotną rolę w profilaktyce, są również cennym środkiem leczniczym dla ludzi już dotkniętych chorobą serca. Przyjmowane w dużych ilościach zapobiegają nawrotowi zwężenia tętnic, tak zwanej reobliteracji, do której często dochodzi po tym, gdy chory przejdzie angioplastykę w celu poszerzenia lub wręcz otwarcia zablokowanego naczynia tętniczego odżywiającego serce.



Pomagają na:
-astmę
-depresję
-dnę
-łuszczycę
-problemy menstruacyjne
-problemy z pamięcią
-problemy z paznokciami
-przerost gruczołu krokowego
-suchą skórę
-wyprysk
-wysokie ciśnienie krwi
-wysokie stężenie cholesterolu
-zaburzenia rytmu serca
-zapalenie jelit
-zapalenie stawów
-zapalenie torebki, zapalenie ścięgna
-zmarszczki


Bez względu czy masz problemy z sercem czy też nie w celu zapobiegawczym , zgodnie z zaleceniem lekarzy powinieneś w każdym tygodniu spożywać tłuste ryby, zasobne w kwasy tłuszczowe omega-3. Zaliczają się do nich łosoś, makrela i świeży tuńczyk (ale nie z puszki, ponieważ jego olej rozkłada się podczas przetwarzania), świeże lub puszkowane sardynki. Według badań Instytutu Zdrowia i Żywienia można bez obaw urozmaicać dietę o tłuste ryby: do 4 razy w tygodniu w przypadku mężczyzn i kobiet, którzy ukończyli wiek rozrodczy. 2 porcje tygodniowo dla dziewcząt i kobiet w wieku rozrodczym. Radzi się, by dzieci poniżej 16. roku życia i kobiety w wieku rozrodczym zrezygnowały z marlina, rekina i miecznika, ponieważ w tłuszczu dużych drapieżników kumulują się w wysokim stężeniu szkodliwe zanieczyszczenia. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz spożywać wyżej wymienionych produktów , przyjmuj kapsułki z olejem ryb.


Kwasy omega-3 zadbają o Twoje stawy

[Obrazek: staw_kolanowy.jpg]
Usuwają ból kości i stawów, ponieważ ograniczają prozapalne działanie prostaglandyny, są bardzo dobre dla ludzi cierpiących na ból i sztywność stawów, wywołane przez reumatoidalne zapalenie stawów. Ich działanie jest na tyle skuteczne, że osoby zależne od aspiryny czy innych przeciwzapalnych środków przeciwbólowych, często mogą zmniejszyć ich dawkę, gdy zaczną przyjmować suplementy z olejem ryb.
Mają również korzystny wpływ na kości, zwłaszcza u kobiet w okresie postmenopauzy, które cierpią na osteoporozę, lub są nią szczególnie zagrożone. Badania potwierdziły, iż kości kobiet, którym podawano przez 18 miesięcy kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują prawidłową gęstość i są mniej podatne na złamania w przeciwieństwie do kobiet, które ich nie stosowały.


Ponadto kwasy tłuszczowe pomagają:



a)Poprawić stan zdrowia psychicznego - spadek spożycia ryb według naukowców może przyczyniać się do zapadalności na depresje. Niski poziom kwasów tłuszczowych omega-3 może stać się przyczyną osłabienia błon komórkowych i produkcji pewnych neuroprzekaźników w ludzkim mózgu. Wśród 44 osób z psychozą maniakalno-depresyjną u blisko 2/3 nastąpiła poprawa po tym jak zaczęły przyjmować olej z ryb.
b)Zapobiegać nowotworowi - oleje z ryb mogą być przydatne w profilaktyce raka piersi,prostaty oraz okrężnicy.
c)Złagodzić bóle menstruacyjne- Kobiety stosujące kwasy tłuszczowe omega-3 odczuwają mniejsze skurcze podczas miesiączki, dzięki obniżeniu poziomu prostaglandyn, związków chemicznych, które zwiększają skurcze i dyskomfort.
d)Złagodzić bóle brzucha - 69 procent cierpiących na Chorobę Leśniowskiego - Crohna przyjmujących suplementy z olejem ryb nie narzekały na objawy w przeciwieństwie do 28 procent w grupie tych, którzy nie stosowali rybiego oleju.
e)Najnowsze badania donoszą, że kawasy omega-3 spowalniają starzenie się komórek.


Musisz to wiedzieć


[Obrazek: advertencia.jpg]

1.Tylko kwasy tłuszczowe omega-3 z oleju ryb i wątroby dorsza przynoszą korzyści opisane w powyższym artykule.
2.Zalecana dawka suplementów z rybim olejem wynosi od 3000 do 5000 mg/dzień.
3.Najlepiej podziel dzienną dawkę na 3 mniejsze porcję i dodawaj je do posiłków. Pomoże to w uniknięciu efektów ubocznych np. biegunki, rybnego zapachu ciała czy wzdęć.
4.Nie należy przyjmować więcej niż 6000 mg dziennie oleju z ryb ponieważ może zaburzyć krzepnięcie krwi.
5.Suplementy z olejem z ryb najlepiej przechowywać w lodówce.
6.Kobiety w ciąży nie powinny spożywać oleju z wątroby dorsza, gdyż zawiera zbyt dużo witaminy A).
7. Jeśli stosujesz lek przeciwzakrzepowy, taki jak aspiryna lub cierpisz na zaburzenia krzepliwości krwi przed stosowaniem rybiego oleju skonsultuj się z lekarzem.
8.W przypadku uczulenia na ryby całkowicie zrezygnuj z przyjmowania oleju z ryb.
9. Jeśli cierpisz na cukrzycę, ogranicz przyjmowaną dawkę do 2000 mg/dzień.



Przydatne linki:

Cholesterol - jak skutecznie obniżyć jego poziom

Dieta Dukana

Odchudzanie przewodnik

Polecaj Muscle-Centre.pl i zdobywaj nagrody Druga Edycja - Konkurs

Najlepsze dzienniki treningowe I edycja - Konkurs
09-09-2011 14:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
2
Odpowiedz 


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości

Skocz do:



Wróć do góryWróć do forów