Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
Autor Wiadomość
Offline
pepe
* T-50 *


2,089
Liczba postów:

22-10-2011
Dołączył:

Reputacja:

40
Staż treningowy [ms]:

Płock
Skąd:


Grupa: Ekspert
Post: #1
Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu



Istnieje wiele nieporozumień i dezinformacji na temat, kiedy młodzi sportowcy mogą zacząć ćwiczyć. Niektórzy ludzie wyrzucają losowo wiek, który ich zdaniem jest właściwy.
To prawda, że ??jeśli młody zawodnik bez doświadczenia próbuje wykonać zaawansowane ćwiczenia przy dużych obciążeniach, on lub ona działa na większe ryzyko kontuzji. Jednak to samo odnosi się do dojrzałych dorosłych osób. Aby przejść do pełni sił i szkoleń mocy, postępuj według poniższych wskazówek, które oparte są na kanadyjskiej progresji "Athletic" rozwoju młodych sportowców.


[mężczyźni 9-12, kobiety 8-11]
Młodzi sportowcy mogą rozpocząć szkolenie w każdym wieku, ale ich program powinien być odpowiedni do ich fizycznej dojrzałości, doświadczenia zawodowego i sportowego. Powinny skupiać się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności poruszania się i koordynacji, a następnie przejść do sportowych umiejętności poprzez praktykowanie ich. Sportowcy powinni być w stanie wykonać umiejętności sportowe z łatwością przed przydzieleniem czasu na trening siłowy.
Programy szkolenia młodzieży powinny mieć na celu stopniowe zwiększanie siły poprzez ćwiczenia ciała, takich jak push-up, squat. Ważne jest, aby wzmocnić cały rdzeń z ćwiczeń podnosząc nogi. To przygotowuje organizm do radzenia sobie z ciężkimi ciężarami, stresem oraz uczy koordynacji ruchów wymagane dla bardziej zaawansowanych ćwiczeń.


[mężczyźni 12-16, kobiety 11-15]
Jest to okres krytyczny dla młodych sportowców, w czasie których w dalszym ciągu będą rozwijać swoje umiejętności, a także zwiększą ich uwarunkowanie. Jeśli siła i prędkość nie może być utrzymywana podczas treningu lub meczu, szkolenia będą mniej skuteczne, a w grze wydajność będzie cierpieć.
Trening rozpocznij z ciężarkami, które są wystarczająco lekkie, by łatwo je było można obsługiwać. 3x12 powtórzeń. To zwiększa aktywację mięśni oraz rozmiar z czym wiąże się zapoznanie ruchów ciała.


[mężczyźni 16-23, kobiety 15-21]
Ciała wyższe na intensywność treningów, zawodnicy powinni rozpocząć program siły. Obejmuje to mniejszą ilością powtórzeń z dużym obciążeniem w celu wywołania maksymalnej siły i zdobycia władzy. Poniżej znajdują się wskazówki:
Siła - 85 procent max; <7 powtórzeń, 2 do 6 zestawów.
Moc - od 75 do 95 procent max 3 do 5 powtórzeń, 3 do 5 zestawów.

Artykuł dla muscle-centre

Nie pomagam na PW. Wszelkie pytania proszę umieszczać na Forum.
Pomogłem ? Kliknij na [Obrazek: plus_post.png]
Zapraszam do działu: Centre Zdrowia
02-01-2012 17:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
4
Offline
Marian
Mariano Italiano


2,602
Liczba postów:

12-07-2011
Dołączył:

Reputacja:


Grupa: Administrator
Post: #2
RE: Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
Wiek rozpoczęcia treningu jest bardzo ważny. Młodzi sportowcy powinni ćwiczyć pod okiem specjalistów i nie eksploatować swojego organizmu zbyt ciężko bo to może wywołać nieodwracalne skutki.

Plus za artykuł.

Polecaj Muscle-Centre.pl i zdobywaj nagrody Druga Edycja - Konkurs

Najlepsze dzienniki treningowe I edycja - Konkurs
02-01-2012 21:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
0
Offline
łapa50cm.
Trening


1,715
Liczba postów:

01-01-2012
Dołączył:

Reputacja:

10L.
Staż treningowy [ms]:

chełmno , irlandia , galway
Skąd:


Grupa: Moderator
Post: #3
RE: Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
to dodam tez ciekawy wąntek
Ostatnio na forum gosci bardzo duzo bardzo mlodych ludzi którzy kieruja zapytania w jakim wieku moga podejmowac cwiczenia silowe.
Dlatego postanowilem naskrobać i podwiesic post traktujacy o ksztaltowaniu sily miesniowej u osob mlodocianych.

Do rzeczy...:

Zdolność do wysiłków o charakterze siłowym jest u młodocianych zwłaszcza u dzieci w znacznym stopniu ograniczona na skutek właściwości rozwojowych.
Nie zakończony rozwój układu kostno-więzadłowego oraz nerwowo-mięśniowego nie pozwala na postawienie rozwijającemu się organizmowi maksymalnych wymagań.
Ograniczenia te nie powinny jednak wpłynąć na zaniechanie kształtowania tej zdolności w toku rozwoju organizmu, w tym również wieku dziecięcym.

Dotyczy to szczególnie kształtowania siły tych mięśni, które wykazują najniższe właściwości funkcjonalne (min. mm. tułowia, kończyn górnych). Zwraca się również uwagę, że wzmocnienie odpowiednich mięśni wpływa korzystnie na kształtowanie kręgosłupa jako elementu podporowego, a tym samym na postawę ciała.

W kształtowaniu siły na pierwszych etapach rozwoju somatycznego siłę maksymalną kształtujemy za pomocą ćwiczeń wymagających pokonywanie oporów własnego ciała, oporu współćwiczącego, czy też średniej wielkości obciążeń dodatkowych.
Dodatkowe obciążenie nie powinno przy tym przekroczyć, u dzieci do 10 roku życia 1/3 masy ciała, a od 13 roku życia 1 masy ciała. Dopuszcza się tylko niewielką (1-3) powtórzeń w serii.

Specjalne ćwiczenia siłowe stawiają organizmowi duże wymagania i mogą wpłynąć hamująco na wzrost kości. Przemawia to za tym, aby maksymalnych i intensywnych specjalnych obciążeń siłowych skierowanych na szybki rozwój tej zdolności nie rozpoczynać przed okresem pełnego ukształtowania kośćca tzn. przed 17 rokiem życia. Decydujący wpływ mają tu jednak osobowe właściwości rozwojowe.

Wzrost siły przebiega równolegle do wzrostu cech morfologicznych oraz fizjologicznych. Wcześnie dojrzewający chłopcy wykazują wczesny skok rozwojowy siły, natomiast późno dojrzewający - odpowiednio później.

W przedziale wieku 7 - 14 lat poziom siły nie wykazuje dużego zróżnicowania ze względu na płeć.
Począwszy od 13 - 14 roku życia u chłopców następuje dynamiczny przyrost siły, natomiast u dziewcząt obserwuje się stabilizacje, a niekiedy nawet i regresję. U młodzieży przed pokwitaniem zdolność zwiększania siły przez stosowanie ćwiczeń nie zależy od płci. W okresie pokwitania zdolność ta zwiększa się znacznie u chłopców, maksimum jej osiągają mężczyźni w grupie 20 - 30 lat.

W wieku 12 - 16 lat występują najbardziej sprzyjające przesłanki dla rozwoju siły mięśniowej w związku z dynamicznym rozwojem biologicznym. W wieku 15 - 16 lat aktywnie kształtuje się wytrzymałość siłowa. Arsenał ćwiczeń w tym okresie jest bardzo bogaty.

Można wykonywać dynamiczne ćwiczenia siłowo-szybkościowe, bez obciążenia, bądź z niewielkim obciążeniem (różne formy skoków, rzutów), wspinania po linie, przenoszenie ciężarów, ćwiczenia z piłkami lekarskimi (do3 kg), wreszcie cały arsenał ćwiczeń ze sztangami, gryfami oraz hantlami i sztangielkami.
Po każdym ćwiczeniu należy stosować odpoczynek adekwatny do aktualnych możliwości ćwiczącego.

Podstawową metodą kształtowania siły jest metoda powtórzeniowa, często przybierająca formy zajęć obwodowych ze zdecydowaną przewagą ćwiczeń o dynamicznym charakterze wysiłku.
Po każdej serii ćwiczeń poleca się stosować ćwiczenia gibkościowe, bądź rozluźniające.

W kształtowaniu siły możemy wyróżnić następujące etapy:

etap 1 - ćwiczenia wszechstronne: wiek rozpoczęcia 12 - 13 rok życia,
etap 2 - ćwiczenia ukierunkowane: wiek rozpoczęcia 14 - 16/17 rok życia,
etap 3 - ćwiczenia specjalistyczne: wiek rozpoczęcia 17 - 18/19 rok życia,
etap 4 - ćwiczenia dla zaawansowanych: wiek rozpoczęcia 19 - 20 rok życia.

Obciążenia organizmu dzieci i młodzieży ćwiczeniami siłowymi powinno odbywać się stopniowo, poprzez zwiększenie zarówno objętości, jak i intensywności pracy.
W ustaleniu obciążeń należy w pierwszym rzędzie wykorzystać możliwość operowania objętością, a dopiero w miarę narastania odporności organizmu na zmęczenie, stopniowo zwiększać intensywność.

W kolejnych latach i etapach ćwiczeń wzrastać powinna liczba dni zajęć na siłowni, czas trwania zajęć i w końcu ogólna objętość środków oddziaływania.
W miarę podnoszenia się stanu adaptacyjnego organizmu należy zwiększać udział intensywniejszych środków oddziaływania.

opracowane na podstawie "Jak kształtować siłę dzieci i młodzieży w szkole",

jesli pomogłem kliknij na REP. , pozdrawiam ŁAPA !
Prawdziwi Faceci nie jedzą miodu !
Prawdziwi Faceci żują pszczoły !

sorki ale nie pisze na gg. brak czasu
02-01-2012 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
2
Offline
Gargamel
Świeżak


85
Liczba postów:

21-09-2011
Dołączył:

Reputacja:

10
Staż treningowy [ms]:

Łódź
Skąd:


Grupa: Użytkownik
Post: #4
RE: Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
Przydatne informacje, dla młodych napalonych co chcieli by na pierwszym treningu tony przerzucać.

Lecą plusy.

[Obrazek: nlpn2.png]
03-01-2012 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
0
Offline
Wisienka
FITNESS


569
Liczba postów:

05-01-2012
Dołączył:

Reputacja:

Birmingham/Rybnik
Skąd:


Grupa: Moderator
Post: #5
RE: Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
Dodam tylko ze trenowanie można rozpocząć juz w wieku 6 lat ale tylko w umiarkowany sposób Uśmiech Byłam na zawodach Muai Thai gdzie 6 lotka już pokazywały jak się kopie,wiec trenować ale z rozwaga Uśmiech
13-01-2012 15:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
0
Offline
Gucix96
Sezonowiec


178
Liczba postów:

13-01-2012
Dołączył:

Reputacja:

7
Staż treningowy [ms]:

Zielona Góra
Skąd:


Grupa: Przyjaciel Forum
Post: #6
RE: Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningu
Witam to ja dodam coś ze swojej Głowy:

Jeżeli ktoś się uprze w młodym wieku na trening chodzi mi tu o przedział 10-14 lat, to nie widzę innego rozwiązania jak Trening Domatora .
Jest to bardzo młody wiek, ciało rośnie, nie powinniśmy ćwiczyć z ciężarami ponieważ może to zahamować wzrost, oraz co najważniejsze możemy się na przyszłość nabawić nie przyjemności, taki jak słabe stawy, osłabiony kręgosłup itp, w google będzie na pewno coś na ten temat + zdrowy tryb życia.

Wiek 15-16, no moim zdaniem najwyższy czas na siłownie, nie intensywnie, ale jakiś plan ATC, FBW, na pewno nie zaszkodzi jest to trening ogólnorozwojowy na którym, można naprawdę dużo wyciągnąć sam się zdziwiłem + dietka, a efekty murowane !

17-19 - no to chyba już czas na bardziej intensywne treningi, oczywiście na pewno nie obejdzie się bez diety, jest to już okres taki w którym ciało szybko się rozwija. Hormony w naszym ciele buzują, możemy to inteligentnie wykorzystać, i się wziąć do roboty, a nie spędzać czasu w parku na piwku.

No to czas do roboty chłopcy, wziąć się w garść, i uczciwie pracować na sukces, siłownia daje mi uczucie inności od innych, uwalnia moją radość to jest to !

[Obrazek: 03056937982966915404.jpg]
Kod:
http://muscle-centre.pl/watek-gucix96-dt-w-drodze-po-mase
Pomogłem ?Kliknij ikonkę [Obrazek: postbit_reputation.gif]Oczko

Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2012 15:47 przez Gucix96.
13-01-2012 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
1
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oddychanie podczas treningu 404c8 0 2,596 25-10-2011 17:04
Ostatni post: 404c8

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

2 gości

Skocz do:



Wróć do góryWróć do forów