Indeks Glikemiczny
Indeks Glikemiczny (IG) to klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi wciągu 2-3 godziny po ich spożyciu .Chcąc wyjaśnić to w jak najprostszych słowach Indeks glikemiczny to zestawienie produktów żywieniowych oraz wartości, która mówi nam o ile procent podniesie się poziom cukru we krwi u statystycznego człowieka po spożyciu 50 g danego produktu. Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, albowiem tłuszcze i białka nie powodują tak wysokiego wzrostu poziomu glukozy. Warto znać IG spożywanych artykułów ponieważ umożliwia to kontrolę poziomu cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Przykładowo wartość indeksu glikemicznego dla chleba białego wynosi według różnych źródeł 90-95 .Zatem jeśli zjemy 50 gram tego chleba, to poziom cukru we krwi podniesie się o 90-95 procent.
Produkty o wysokim Indeksie Glikemicznym prowadzą do nadwagi.
Spożywając posiłki zawierające węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, które szybko są trawione i wchłaniane przez organizm poziom cukru we krwi podnosi się w krótkim czasie do wysokich wartość. Następstwem tego jest nagłe wyrzucenie przez trzustkę dużej ilości insuliny, aby zmetabolizować nadmiar cukru w naszym organizmie. Tak duża ilość hormonu trzustki obniża poziom cukru we krwi, poniżej wartości wyjściowej co może prowadzić do hipoglikemii. Kolejnym niepożądanym efektem obecności insuliny jest zahamowanie procesu spalania tłuszczu i odkładanie się go w komórkach ciała. Działanie insuliny dodatkowo powoduje uczucie głodu, które staramy się zaspokoić kolejnym posiłkiem(często ponownie jest on złożony z produktów o wysokim IG).Prowadzi to do powtórzenia wyżej opisanej procedury czyli nie spalamy tłuszczu ,odczuwamy wahania poziomu glukozy (napady głodu), tyjemy.
Niski wskaźnik Indeksu Glikemicznego ma korzystny wpływ na odchudzanie.
Z produktów o niskim IG glukoza jest uwalniana i wchłaniana powoli co stopniowo zwiększa jej stężenie we krwi. Przez dłuższy czas odczuwamy wtedy sytość i automatycznie mniej jemy. Jedzenie żywności o niskim indeksie glikemicznym zapobiega negatywnym procesom metabolicznym i tym samym sprzyja chudnięciu.
Ważne jest więc, aby w przygotowywaniu posiłków sięgać po produkty o mniejszej wartość indeksu glikemicznego. Pozwoli nam to zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać optymalną wagę i zdrowie.
Produkty zostały podzielone na trzy grupy o :
1.Niskiej wartości indeksu glikemicznego - 50 i mniej.
2.Średniej wartości indeksu glikemicznego - od 50 do 70.
3.Wysokiej wartości indeksu glikemicznego ? 75 i więcej.
Ważne !
Na wartość IG wpływa także stopień przetworzenia danego produktu. Im bardziej produkt jest przetworzony, tym większą ma wartość indeksu. Dotyczy to zarówno obróbki mechanicznej jak i termicznej. Dlatego należy jak najmniej rozdrabniać spożywane produkty oraz gotować je krótko i w niższej temperaturze.
Istnieje wiele tabel, które podają różne wartość IG, ale na ogół są one do siebie zbliżone.
Przydatne linki:
Dieta Dukana
Odchudzanie przewodnik
Powyższy artykuł jest własnością administracji Muscle-Centre.pl. Wszelkie kopiowanie bez pisemnej zgody właścicieli jest zabronione.