Większość z nas te słowa co podam są dobrze znane i błahe. Ale zaczął się sezon i pełno na forum lajików, więc przedstawię kilka rad dotyczących budowania masy na proteinach.
Pokaż mi kulturystę, który obawia się, że je za dużo białka, a ja Ci pokażę kulturystę, który boi się sukcesu
Białko jest kluczowym elementem w procesie budowania muskularnej sylwetki. Zanim jednak uznasz jego doniosła rolę w w Twojej kulturystycznej diecie, prześledź poniższe wskazówki na temat tego jak najlepiej wykorzystać białko w różnych okolicznościach.
Wprowadzając poniższe wskazówki w życie uda ci się osiągnąć duże rozmiary i utrzymać masę nawet podczas diety.
#1. Białko to podstawa anabolizmu.
Całkowite spożycie białka i kalorii jest głównym czynnikiem warunkującym wystąpienie (lub nie) stanu anabolizmu(wzrostu). Jeśli jesz dużo kalorii, węglowodanów i tłuszczy, a za mało białka, możesz pożegnać się z przyrostem mięśni.
#2. Pokryj minimalne zapotrzebowanie na białko.
Musisz spożywać przynajmniej 2,2g białka na kilogram wagi dziennie. Kulturysta o wadze 90 kg potrzebuje ok. 200g białka dziennie.
#3. Gdy trzeba, zwiększ zapotrzebowanie.
To dotyczy kulturystów o szybkim metabolizmie. Jeśli masz to szczęście - lub pecha - że Twój szybki metabolizm powoduje, że spalasz białko w celach energetycznych, musisz zwiększyć dzienne spożycie białka do 3,3g na kilogram wagi. Zatem kulturysta o wadze 90 kg potrzebowałby wtedy ok. 300g białka dziennie
#4. Uzupełnij pożywienie o węglowodany.
Węglowodany też są potrzebne kulturyście. Jedź 4,4g węglowodanów na kilogram wagi ciała dziennie, chyba ze jesteś na ścisłej diecie. To uzupełni zapasy energii w organizmie bez konieczności sięgania po białko, które powinno być zarezerwowane wyłącznie dla budowy mięśni.
#5. Gdy jesteś na diecie, jedz więcej białka.
Aby uzyskać maksymalna rzeźbę, musisz ograniczyć zarówno tłuszcze, jak i węglowodany. To zmusza organizm do spalenia większej ilości białka w celach energetycznych i stanowi zagrożenie dla mięśni. Kulturysta na diecie powinien zwiększyć spożycie białka do 3.3g na kilogram wagi ciała, by skompensować mniejsze spożycie węglowodanów.
#6. Licz gramy białka.
Obliczając całkowite spożycie białka, bierz pod uwagę wyłącznie pełnowartościowe bialko występujące w mięsie, rybach i jajkach. Pomiń niepełnowartościowe, znajdujące się w płatkach owsianych, ryżu, pieczywie i innych produktach zbożowych.
#7. Zignoruj przeciętne zalecane normy spożycia białka.
One nie mają żadnego zastosowania u kulturystów. Przeciętne zalecane normy spożycia białka wynosi ok. 1,65g na kg masy ciała. Została ona wyliczona z eksperymentów na studentach i jest niewystarczająca dla trenujących kulturystów.
#8. Stosuj proszki proteinowe.
Polecane preparat, które zawierają szybko działające białka serwatki zawierające mnóstwo naturalnych aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach; wolniej działające kazeinę; a także pobudzającą odporność soję, bogata w glutaminę. Ta potrójna kombinacja zapewni lep[szy przyrost masy niż jeden rodzaj białka, np. sama kazeina. Aby przyspieszyć wchłanianie do tkanki mięśniowej przyjmij jako zasadę, by 50% spożytego przez ciebie białka stanowiły proszki proteinowe.
#9. Upraszczaj.
Nadmierne komplikowanie odżywiania kulturystów jest śmieszne. Sprawa jest prosta: ustal spożycie białka na poziomie 2,2g/kg wagi ciała (maksymalnie 3,3g/kg, jeśli masz szybki metabolizm lub jesteś na ścisłej diecie). Następnie zjadaj chodź 4,4g węglowodanów /kg wagi ciała i unikaj nadmiaru tłuszczu, który nie występuje w produktach białkowych. Jeśli Twoja waga nie zwiększa się, dodaj trochę węglowodanów.
I Oto chodzi ! Żadnych magicznych wyliczeń, a w zamian za to sama manipulacje białkami i innymi składnikami pokarmowymi