Stres
Nasz organizm to piękne dzieło matki natury, które potrafi radzić sobie z wieloma przeszkodami w codziennym życiu. Jedną z nich jest stres. Oczywiście jak zawsze musi być jakieś ?ale? ! Mianowicie pod warunkiem, że stres występuje raz na jakiś czas i przez krótki okres. W nadmiarze nie jest dobry dla naszego ciała oraz strefy psychicznej. Każdemu z Was zdarzają się stresowe sytuacje, trudne momenty i warto wiedzieć jak sobie wtedy radzić !
Zioła i suplementy to podstawa !
Jedną z najbardziej znanych i cenionych już w starożytności naparów leczniczych jest herbata z rumianku. Działa kojąco na nasz organizm. Zalecane dawki to do 3 filiżanek dziennie.
Rumianek możesz dodać również do kąpieli po ciężkim i stresującym dniu wraz z innymi ziołami(lawenda wąskolistna, kozłek lekarski).
Zawieś zioła owinięte w płótno pod kranem w czasie nalewania wody.
Witamina C
Badania wykazały, że osoby zestresowane przyjmujące 1000 miligramów witaminy C miały mniejszy skok ciśnienia krwi, a stężenie hormonów stresu powracało do normy szybciej niż u osób nie przyjmujących witaminy C .
Przed stresem ochroni Cię żeń -zeń właściwy, który równoważy uwalnianie hormonów stresu i wspiera przysadkę mózgową, nadnercza i podwzgórze. Przyjmuj dawki 100-250 miligramów 2 razy dziennie podczas nasilającego się stresu. Przyjmowanie zacznij od najniższej dawki, stopniowo ją zwiększając.
Uwaga! Co 2-3 tygodnie należy robić przynajmniej tygodniową przerwę od przyjmowania żeń-szenia.
Relaks
Najskuteczniejszym sposobem na relaks jest medytacja co zostało potwierdzone przez badania kliniczne. Znajdź miejsce odosobnienia , gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał, usiądź wygodnie .Zamknij oczy , następnie wybierz sobie dowolny zwrot lub słowo, które będziesz sobie powtarzał. Może to być dowolne zdanie np. Jest dobrze, wszystko będzie w porządku ? Skoncentruj się na wydychaniu i wdychaniu powietrza. Przy każdym wydechu powtarzaj wybrane stwierdzenie.
Staraj się wykonywać medytację przynajmniej raz dziennie prze około 15-20 minut.
Muzyka łagodzi obyczaje
Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka wpływa łagodząco na człowieka. Może zmniejszyć ciśnienie krwi, spowolnić bicie serca i obniżyć stężenie hormonów stresu.
Kiedy trapi Cię obecna sytuacja, masz jakiś problem, spróbuj przypomnieć sobie coś co wywołało u Ciebie podobny stres kilka miesięcy temu. Uświadom sobie jak ważne jest to dla Ciebie dzisiaj ? I czy warto było się tym trapić. Teraz przenieś się myślami w przyszłość i spróbuj spojrzeć na obecny problem z perspektywy czasu.
Rozładowanie napięcia
Gdy czujesz się spięty wypróbuj technikę postępującej relaksacji. Połóż się w wygodnym i cichym miejscu, następnie zamknij oczy. Teraz podwiń palce stóp najmocniej jak potrafisz i wytrzymaj 10 sekund. Następnie rozluźnij palce i całe ciało. Po palcach postępuj tak samo ze stopami, nogami, brzuchem ,palcami u rąk, ramionami, szyją . Metoda ta ma na celu rozładowanie napięcia z całego ciała poprzez jego chwilowe wzmocnienie.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Staraj się spacerować lub ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie trzy razy w tygodniu. Ruch sprzyja uwalnianiu endorfin, które zmniejszają niepokój, podnoszą dobry nastrój i samopoczucie.
Ogranicz do minimum alkohol, kofeinę, cukier, papierosy !
Wszystkie te substancje prowadzą do fizycznych objawów stresu( przyśpieszone bicie serca, drżenie i potliwość dłoni, lęk, drażliwość).
Artykuł ma charakter informacyjny, autor nie ponosi odpowiedzialności za metody w nim opisane. W razie nasilonego stresu najlepiej jest skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą.